czwartek, 3 grudnia 2015

PiSem po kieszeni!



Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o tak zwanym podatku bankowym. Takie coś wymyślili sobie miłościwie nam panujący politycy PiSu. Projekt jest już w sejmie, błyskawicznie została przekazana marszałkowi, a podatkiem zostaną objęte wszystkie banki działające w naszym kraju. Zarówno te krajowe jak i te, które mają siedzibę poza granicami kraju, ale tutaj posiadają swoje oddziały.

Ile zyska na tym państwo? Według wstępnych wyliczeń ekonomistów będzie to nawet sześć miliardów złotych rocznie. Skąd wezmą się te pieniądze? Z opodatkowania wszystkich aktywów, podatkiem w wysokość 0,03 procenta miesięcznie (oczywiście tam po przecinku jest jeszcze więcej cyferek, ale to raczej nie ma dla nas większego znaczenia).

Znaczenie będzie miała jednak reakcja banków na taki oto podatek. Bo nie ma co się oszukiwać, banki nie będą na tym stratne, bo uderzą po swoich klientach. Może nie w jakiś drastyczny sposób, bo nikt przecież nie odda pieniędzy ze swojego konta. Okiem ekonomisty amatora oceniam jednak, że oprocentowanie lokat spadnie jeszcze niżej. Kiedyś można było zostawić pieniądze nawet na 12%, a dzisiaj? Banki oferują jakieś śmieszne i żałosne 2,5%, a podejrzewam, że od lutego, kiedy ustawa wejdzie w życie będzie to nawet 1,5, albo niecałe 2%. 
0,03% miesięcznie to niby grosze. W skali kraju to sześć miliardów rocznie.


Oczywiście sejm twierdzi, że przez ten podatek nie wzrosną kredyty dla konsumentów i firm. Oczywiście nie wzrosną, ale lokaty zmaleją i będzie mi trudniej oszczędzać. Pewnie dojdą też do tego opłaty za prowadzenie konta, za korzystanie z bankowości mobilnej... Gdzieś te pieniądze muszą się znaleźć. Nie wierzę, że banki ot tak za darmo je oddadzą!

1 komentarz:

  1. Piszesz prawdę i nieprawdę jednocześnie. Obecnie lokaty w banku są na tzw. "wątpliwy" procent i podatek nic tutaj nie zmieni. Warto natomiast zerknąć na tzw współczynnik ROE dla banków, tj zwrotu z kapitału. Jeśli dałoby się przenieść podatek na klientów, to ROE pozostałby bez zmian. Tymczasem banki już informują, że ich ROE zmaleje, co oznacza iż NIE UDA się przerzucić tego podatku na klienta i stąd ten płacz.
    Dla przykładu z wyliczeń jednego banku wynika, że obecnie ROE wynosi ok 11-12%, a po wprowadzeniu podatku spadnie do 7-8%, tj tyle ile mniej więcej wynosi ono dla b.rentownych firm. Obecnie zyski banków są NIEUZASADNIONO wysokie.

    OdpowiedzUsuń

Słupki, słupeczki...

Słupki, słupeczki...